خاطره بهمن رجبی از برخورد با حسین تهرانی و امیرناصر افتتاح

چند ساله بودید كه احساس كردید باید بصورت آكادمیك تنبك‌نوازی را شروع كنید و به كلاس آموزشی بروید؟
بهمن رجبی: در ۱۰ سالگی و اولین برخورد من با مرحوم تهرانی بود كه به بار دوم نرسید. رفتم انجمن موسیقی در خیابان هدایت كنار سفارت عربستان سعودی . در یك زیرزمینی كنار سفارت چند اتاقی بود كه تهرانی هم آنجا تدریس می‌كرد. خالقی هم آنجا بود. سمت راستش زنده‌یادان بنان و معروفی و سمت چپش زنده‌یاد استاد تهرانی ـ كه اگر آن پیرمرد نبود ما هم نبودیم ـ نشسته بودند كه من اولین بار تهرانی را آنجا دیدم. البته بعد از این دیدار یك بار هم به منزلشان رفتم ولی دیگر به بار سوم نكشید.
در این فاصله تا آشنایی با زنده‌یاد افتتاح چگونه گذشت؟
بهمن رجبی: بعد از آن دیدار نافرجام، خودم به‌طور خودآموز شروع به یادگیری تنبك كردم. البته از همه استفاده می‌كردم ولی كاملاً شخصی. من تا چهارم طبیعی درس خواندم. اتفاقاً شاگرد اول هم بودم ولی یكباره به‌خاطر مسائل روحی و عاطفی ترك‌تحصیل كردم و ۵ سال تمام دست به هیچ كاری نزدم. شاید اگر مادرم نبود،‌برادرانم مرا از خانه بیرون می‌كردند. به‌طور مثال كار می‌كردم یك دفعه می‌رفتم اهواز. كار می كردم می‌رفتم یك جای دیگر. شب‌ها به خاطر امنیت بیشتر كنار كلانتری می‌خوابیدم. همین‌طور دربه‌دری كشیدم تا شد سال ۱۳۳۸ از سال ۳۸ نمی‌دانم چه‌طور شد كه آرام‌تر شدم و رفتم سربازی تا سال ۴۰ و سپس برای ادامه تحصیل در رشته كشاورزی به اصفهان رفتم. سال‌های حدود ۴۱ یا ۴۲ بود كه رفتم رادیو اصفهان. آقایی بود به نام ساغری كه تشویقم كرد و گفت كه چه‌قدر خوب ساز می‌زنی.
تا اینجا هنوز تنبك را به‌طور خودآموز فرا می‌گرفتید؟
بهمن رجبی: بله. فقط همان دو جلسه بود كه بعد از آن رفتم نزد زنده‌یاد استاد ابوالحسن‌خان صبا. همین خانه‌ای كه الان موزه شده است.
از استاد زنده‌یاد صبا هم چیزی آموختید؟
بهمن رجبی: خیر. استاد صبا گفت من به شما همه چیز این ساز را یاد می‌دهم شهریه هم نمی‌خواهم. همه شاگردان ماهی ۱۰ تومان می‌دهند شما شهریه پرداخت نكن، ولی نمی‌دانم چرا پیش صبا هم نرفتم. این موضوع قبل از سربازی بود و در زمان به اصطلاح ۵ سال دربه‌دری. من از ۵/۱۰ سالگی تا سال ۱۳۴۰ كه دوران سربازی‌ام تمام شد دستم به پوست تنبك نخورد. هر وقت پسرخاله یا مادرم تنبكی می‌خریدند یكی از برادرانم می‌شكست تا ۱۰ سالگی بعضی وقت‌ها روی طشت می‌زدم ولی بعد از آن تا سال ۴۰ هیچ اتفاقی نیفتاد.
از اصفهان دور شدیم. فرمودید در اصفهان به تحصیل مشغول شدید آنجا چه اتفاقاتی افتاد؟
بهمن رجبی: اصفهان كه رفتم برادرم اجازه داد كه یك تنبك بخرم. به پاس فراق از ۱۰ سالگی تا دوره سربازی روزی دو،‌سه ساعت در كنار رادیو با آهنگ‌های رادیو تمرین می‌كردم. همه ملودی‌ها را گوش می‌كردم و تنبك می‌زدم. یك سال تمام این ماجرا ادامه داشت.
قبل از اصفهان رفتن نخواستید دوباره آموزش كلاسیك را شروع كنید؟
بهمن رجبی: اتفاقاً قبل از اینكه من به اصفهان بروم رفتم نزد زنده‌یاد تهرانی،‌حدود سال ۴۲ بود. به ایشان گفتم من را می‌شناسی ایشان گفت: خیر. حق هم داشت مرا در ۱۰ سالگی دیده بود. یكی از چیزهایی كه باعث شد از دست من ناراحت شود این بود كه به ایشان گفتم ریز ۹ انگشتی‌تان ناقص است. تهرانی خندید، بنان و معروفی هم خندیدند. تهرانی گفت:‌شما آمده‌اید ضرب یاد بگیرید یا ضرب یاد بدهید. گفتم آمده‌ام ضرب یادبگیرم ولی ریز شما ناقص است. تهرانی گفت:‌تو بیا بزن. گفتم من نمی توانم ولی حس می‌كنم ریزتان ناقص است. دیدم یك چیزی در گوشی گفت و خالقی هم خنده‌اش گرفت. مادر من فرهنگ جسور بودن را به من آموخته بود فوراً پرسیدم ایشان چه گفتند كه شما خندیدید خالقی گفت بچه‌جان ناراحت نشو. این آقا به من گفت «این بچه بزرگ كه بشه یك چیزی می‌شه.» كه البته ایشان اشتباه كرد ما بزرگ شدیم و ۱۱ نوع ریز به ۵ نوع ریز گذشتگان اضافه كردیم ولی در نهایت همه چیز شدیم جز آن یك چیزی كه ایشان گفت! (باخنده)
و بالاخره نزد زنده‌یاد افتتاح رفتید. چه شد پیش ایشان ماندگار شدید و راضی به آموزش شدید؟
بهمن رجبی: سال ۴۲ در اوج موسیقی گل‌ها با توپ پر رفتم نزد افتتاح كه در خیابان شاهپور در آموزشگاهی به نام ماندانا تدریس می‌كرد. رفتم و در كمال بی‌ادبی كه اگر خود من بودم شاگرد را بیرون می‌كردم گفتم من آمده‌ام به شما بگویم تنبك را چگونه باید زد.
عكس‌العمل ایشان چگونه بود از برخورد شما عصبانی نشدند؟
بهمن رجبی: گفتند بفرمایید بنشینید بعداً با هم صحبت می‌كنیم. چند دقیقه بعد به من گفت: این موتیف رو بزن گفتم این كه قدیمی شده. بی‌ادبانه تنبك را از روی پای شاگردش برداشتم و شروع كردم به زدن. با كمال تواضع گفت آقا ما كه ادعایی نداریم. من توپم پر بود ولی ایشان هم می‌گفت من ادعایی ندارم. توهین كرده بودم باز طلبكار بودم ولی در واقع ذهنیت منفی از كلاس گذشته مرا مجبور به چنین عكس‌العملی كرده بود.
مرحوم افتتاح شما را از كلاس بیرون نكردند؟
بهمن رجبی: خیر. بعد از كلاس رفتم به اصفهان. در راه به خودم گفتم این چه حركتی بود كه من كردم. گیرم كه حرف تو درست ولی این طرز برخورد درست نبود. فردای همان روز با یك جعبه گز رفتم به كلاس. همیشه از خیابان مهدی موش سابق پیاده می‌آمد سمت شاهپور. من را كه دید پیش خودش گفت ‌ای داد و بیداد این بابا دوباره آفتابی شد ولی من زانو زدم و گفتم من بابت طرز برخورد و رفتارم از شما عذرخواهی می‌كنم. ایشان هم دست ما را گرفت و با هم رفیق شدیم. گفتم آمده‌ام طرز نواخته‌های من را ببینید. بعد به آنها جهت بدهید. درسی را كه ۲ و ۳ ساله به همه می‌داد. دو، سه ماهه به من داد.
گفتگو با بهمن رجبی، سال ۱۳۸۸

پاسخ دهید